نسخه چاپي

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی :

نظرات هیات عالی نظارت مجمع تشخیص لازم الاتباع است

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: نظرات هیات عالی نظارت مجمع تشخیص بر دولت، مجلس، شورای نگهبان و حتی مجمع تشخیص حاکم و لازم الاتباع است.(خبرگزاری شبستان)

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: نظرات هیات عالی نظارت مجمع تشخیص بر دولت، مجلس، شورای نگهبان و حتی مجمع تشخیص حاکم و لازم الاتباع است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاري شبستان، «محمد دهقان»، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی عصر امروز (سه شنبه، اول آبان) در نشستی با موضوع "جایگاه حقوقی هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام" که در موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران برگزار شدبا اشاره به وظایف و اختیارات هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: نظرات هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام بر دولت، مجلس، شورای نگهبان و حتی مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز حاکم و لازم الاتباع است.


وی اظهار داشت: براساس بند 2 اصل 110 قانون اساسی، رهبر انقلاب اختیار دارد که به سیاست های کلی نظام نظارت داشته باشد. طبق اصل 110 قانون اساسی رهبری می‌تواند نظارت بر سیاست های کلی نظام را به شخص دیگری تفویض کند که بر این اساس رهبری این نظارت را به مجمع تشخیص مصلحت نظام تفویض کرده است.


این عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تاکید کرد: هیئت نظارتی که در مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل شده، به نظر می رسد که خودشان با سرعت بیشتری می‌بایست آیین نامه را اصلاح می کردند، به هر حال اختیار و وظیفه ای به آنها واگذار شده، ظاهر همان طور که امروز در این جلسه حضور نیافتند، خیلی جدی هم برای برگزاری جلسات هم اهتمام ندارند.


«دهقان» تصریح کرد :اعضای هیئت عالی نظارت به وسط میدان بیابند و درباره وظایف شان و ابهاماتی که در این زمینه وجود دارد، پاسخ دهند.


وی با بیان اینکه قرار نیست فرمان رهبر انقلاب روی زمین بماند، اظهار داشت: ممکن است سؤالی پیش بیاید که نسبت این هیئت عالی نظارت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان و مجلس چیست، باید عرض کنم که این هیئت به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی وظیفه دارد که بر اجرای سیاست های کلی نظارت کند.


نماینده مردم چناران و نقندر در مجلس اضافه کرد: شأن هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران از خود مجمع نیز بالاتر است و اگر این هیئت نظری دارد، شورای نگهبان هم باید از آن تبعیت کند. این هیئت متشکل از 15 نفر است که به‌طور اختصاصی وظیفه دارند که به اجرای صحیح سیاست های کلی نظام نظارت داشته باشند.


وی گفت: طبق آنچه که بنده درک میکنم، این هیئت به دلیل اینکه اختیار مستقیم از رهبری انقلاب دارد، درباره اظهار نظر پیرامون سیاست های کلی نظام، شأنش بالاتر از مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز هست، نظر این هیئت بر نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز حاکم است./

 

  • تاریخ درج خبر :
  • چهارشنبه ٢ آبان ١٣٩٧ - ٠٩:٠٤
  • کد خبر :
  • ٧٤٩

خروج