نسخه چاپي

در بازدیدهیأت عالیرتبه مجمع از مرکز تحقیقات شیوه های نوین آبیاری چین،تأکیدشد:

دور جدید همکاری های تحقیقاتی ایران و چین در حوزه امنیت غذایی

هیأت عالیرتبه مجمع تشخیص مصلحت نظام که به ریاست دکتر غلامعلی حداد عادل در چین به سر می برد، از مرکز تحقیقات شیوه های نوین آبیاری این کشور دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی مجمع، در این بازدید، مدیر مرکز تحقیقات شیوه های نوین آبیاری چین، روش های مهندسی آب و تولید و بهره برداری از فناوری های جدید در حوزه تأمین امنیت غذایی این کشور را تشریح کرد.

دکتر غلامعلی حداد عادل در جریان این بازدید با اشاره به اهمیت جایگاه کشاورزی در اجرای طرح « یک کمربند، یک جاده»، به وابستگی تمدن های کهن به آب و آبیاری و همچنین سابقه دیرینه دو تمدن ایران و چین در حوزه آبیاری اشاره کرد و افزود: « نزدیکتر بودن ایران از چین به خط استوا واختصاص داشتن دو سوم مساحت کشورمان به کویر، تفاوت هایی اقلیمی را بین ایران و چین موجب شده و ایران را از حیث اقلیمی به غرب چین شبیه کرده است، اما هنر ایرانیان آن است که در پهنه های کویری هم تمدن غنی خود را زنده و باطراوت نگاه داشته و حفظ کرده اند».
دکتر غلامعلی حداد عادل با یادآوری قدمت ٢٠٠٠ ساله سدها و قنات های ایرانی، نظام آبیاری با قنات را از ابداعات و افتخارات کشورمان خواند که به چین، آفریقا و کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز منتقل شده است؛ به طوری که اصطلاح «کارز» که امروز در سیستم آبیاری چین به کار می رود، فارسی است و ریشه در واژه «کاریز» دارد.
رییس هیات عالیرتبه مجمع تشخیص مصلحت نظام که در چین به سر می برد، پیشرفت کشاورزی ایران را از عوامل موثر در مقاومت چهل ساله جمهوری اسلامی ایران در برابر فشارها و تهدیدات آمریکا توصیف کرد و با اشاره به قدمت ۵٠ ساله رشته دانشگاهی مهندسی آب در ایران گفت: «جمعیت کشاورزی ما در چهل ساله پس از انقلاب اسلامی دو برابر ، اما نرخ تولید محصولات کشاورزی در ایران چند برابر شده است و پیشرفت های این حوزه، حاصل به روزرسانی مستمر دانش کشاورزی ، ساخت بیش از ١۵٠ سد در سال های پس از انقلاب و استفاده از تنوع شیوه های آبیاری اعم از آبياري قطره ای، تحت فشار، گلخانه ای و بارانی بوده است».
در پایان این دیدار، رییس مؤسسه تحقیقاتی شیوه های نوین آبیاری چین، خواستار تأسیس دفتر این موسسه در ایران به منظور افزایش سطح همکاری های دو کشور در حوزه تحقیقات آبیاری شد.
مشاور عالی مقام معظم رهبری با اشاره به کم آبی ایران طی 11سال گذشته و سیلاب های اخیر در کشورمان، مدیریت آب را از مسائل و اولویت های اصلی ایران عنوان کرد و ادامه داد: «همکاری های ایران و چین در حوزه فناوری های نوین آبیاری و تبادل دانش فنی و تجهیزات کشاورزی در این حوزه به اقتصاد و امنیت غذایی هر دو کشور کمک کرده و می تواند عنوان یکی از سرفصل های مهم در طرح «یک کمربند، یک جاده» که به تازگی دومین مجمع عمومی آن برگزار شد، باشد.
دکتر غلامعلی حداد عادل را در این بازدید، دکتر داوود دانش جعفری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، رسول زاده و حسینی کیا از مدیران دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت همراهی می کردند.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • يکشنبه ٨ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١١:٤٨
  • کد خبر :
  • ٩٣٧

خروج