نسخه چاپي

دکتر محسن رضایی در شورای راهبردی توسعه استان خوزستان:

مطالبات خسارت دیدگان از حوادث طبیعی اخیر با جدیت پیگیری شود

دکتر محسن رضایی با تاکید بر تقویت همدلی و همکاری در میان مسئولان نظام با سازمانهای مردم نهاد، از مسئولان استان خوزستان خواست، مشکلات پیش آمده ناشی از سیل ها و زلزله اخیر در استان، را با جدیدت پیگری کنند.

 

به گزارش روابط عمومی مجمع، جلسه شورای راهبردی توسعه استان خوزستان عصر روز شنبه ۲۹ تیرماه با حضور دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، حجت الاسلام موسوی فر، نماینده ولی فقیه در استان، حجت الاسلام حیدری نماینده  مردم استان در مجلس خبرگان رهبری، آقای شریعتی استاندار خوزستان و تنی چند از نخبگان علمی و سیاسی استان در اهواز برگزار شد و شرکت کنندگان در این جلسه به بررسی "آخرین وضعیت اقدامات صورت گرفته در خصوص پرداخت خسارت به سیل زدگان دو سال گذشته"، "بررسی وضعیت اقدامات صورت گرفته در خصوص زلزله اخیر مسجد سلیمان" ، "بررسی ظرفیت ها ، امکانات و افزایش میزان بهره وری از منابع طبیعی استان" و "بررسی مسائل مرتبط با منابع آبی و اقدامات لازم برای مقابله با بحران کم آبی در استان" پرداختند.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مصوبات و پیگیری های دوساله برگزاری شورای راهبردی استان، گفت: بسیاری از کارهایی که در این جلسات طرح و پیگیری شده، خوشبختانه به نتیجه رسیده و امیدواریم که باحضور فعال افراد موثر ونخبگان استان همواره منشا اثر باشد همچنین امید داریم با انتصاب نماینده جدید ولی فقیه در استان شاهد تحرکات فرهنگی و سازنده بیشتری در استان باشیم.

 

 در ادامه جلسه، پس از ارائه آمار و ارقام تسهیلات پرداخت شده از سوی دولت، دکتر محسن رضایی با اشاره به موانعی که سامانه ی سجام در ارائه تسهیلات مالی به آسیب دیدگان   ایجاد کرده، گفت: پس از بروز حادثه، بسیاری از آسیب دیدگان به ما مراجعه می کنند و از نحوه و میزان تسهیلات پرداختی سوال دارند و مطالبه جدی هم دارند که باید پیگیری و محقق شود.

وی در ادامه افزود: امروز در پرداخت تسهیلات از سوی دولت اقدامات جدی صورت گرفته است اما باید به روند ارزیابی ها و پرداخت ها، شتاب بیشتری داده شود که تا پایان شهریور به اتمام برسد.

 

دکتر رضایی با اشاره به تغییرات اقلیمی در سال های اخیرگفت: ممکن است ما سال آینده نیز با  پدیده جدیدتری مواجه شویم بنابراین باید از اطلاعات به دست آمده از حوادث متعدد سال های گذشته و بررسی دقیق آنها، راه های برون رفت را از زوایای مختلف مورد توجه قرار داد که طرح موضوع انتقال آب و ایجاد کانال های هدایت سیل به سمت تالاب ها و کانون های ریزگرد و ارائه طرح هایی چون "نهر ماله" در این خصوص مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

 

در ادامه این جلسه، فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس با اشاره به گزارش مسئول ستاد بحران استان از وضعیت بافت های فرسوده شهر مسجد سلیمان و ضرورت اقدام عاجل در این خصوص، گفت: باید در این خصوص چاره اندیشی جدی شود و با کمک به موقع و حداکثری، یاس و ناامیدی مردم در این زمینه که منجر به بروز بحران های جدید  خواهد شد را از بین ببریم.

دکتر محسن رضایی افزود:طبق گزارش های ستاد بحران، در ارزیابی های اولیه  از ۸۶۰۰ واحد شهر مسجد سلیمان ، ۱۵۰۰ واحد تخریبی و ۶۰۰۰هزار واحد تعمیری  ارزیابی شده است که این آمار نشان می دهد، به اندازه ۵۰ درصد سیل استان، در مسجد سلیمان خسارت به بار آمده است و این نشان از عمق فاجعه است.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه افزود: نوع خانه های فرسوده مسجد سلیمان را باید تفکیک کنیم و طبق یک  برنامه مدون، آنهایی که قابل تعمیر ومقاوم سازی هستند را در اولویت قرار دهیم و آنهایی که نیاز به تخریب دارند، با کمک بنیاد مسکن و مساعدت دولت در مراحل بعدی انجام،قرار گیرند.

دکتر رضایی در پایان، از استاندار خوزستان که با وجود همه کمبودهایی که در تامین مالی جبران خسارت ها وجود دارد، اما نهایت همکاری را داشته، قدرانی کرد.

 

در ابتدای این جلسه گزارش جامعی از ارقام و میزان خسارات و اقدامات صورت گرفته در خصوص کمک به آسیب دیدگان ناشی از حوادث طبیعی اخیر در خوزستان از سوی نهادها و ادارات مربوطه، به حاضرین ارائه شد.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • يکشنبه ٣٠ تير ١٣٩٨ - ٠٧:١٩
  • کد خبر :
  • ٩٧٨

خروج