نسخه چاپي

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیش نشست همایش نظام مسائل اولویت دار کشور:

با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، کشور در مقابل تهاجم های دشمن مقاوم می‌شود/ مخاطب سیاست ها فقط یک دستگاه نیست همه مخاطب آن هستند / قانون مالیاتی باید به صورت شفاف نوشته شود و معافیت در این حوزه معنا ندارد

چهارمین پیش نشست همایش نظام مسائل اولویت دار کشور مبتنی برسیاستهای کلی نظام با موضوع ″اولویت های قانون گذاری مبتنی بر سیاست های کلی زیربنایی″ با سخنرانی مهندس میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام در این نشست که توسط مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست های کلی نظام و سازمان بسیج دانشجویی برگزار شد مهندس میرسلیم اظهار داشت: برای سیاست گذاری از سال ۷۵ تا امروز روش ویژه ای در پیش گرفته شده است. در طول این ۲۴ سال هیچ مجموعه ای از قلم نیفتاده است که در سیاست گذاری ها دخیل نباشد.

وی افزود: در سیاست گذاری با دعوت از دولتمردان، مسئولان وابسته به موضوع، دانشگاهیان، سازمان های مردم نهاد، بخش های خصوصی روش جامعی در پیش گرفته شده است و هیچ سازمان و نهادی نمی تواند معترض شود که در این جلسات حاضر نبوده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در حدود ۴۰ سیاست کلی تدوین شده است که نزدیک به ۷۰۰ بند است که از نظر من حوزه زیربنایی و امور علمی، فرهنگی و اجتماعی اساسی ترین بخش از آن ها است. از غفلت های ما این بود که در مجمع تشخیص مصلحت نظام سیاست نوشتیم ولی برای نمایندگان مجلس تبیین نکردیم که وظیفه ایشان قانون گذاری بر اساس سیاستها است.

 وی تاکید کرد: ۶ دوره از مجلس را در بستر سیاست های تدوین شده سپری کرده ایم ولی هنوز نسبتی بین قانون و سیاست ها به وجود نیامده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با اشاره به اینکه مخاطب سیاست ها فقط یک دستگاه نیست و همه مخاطب آن هستند گفت: سیاست های اقتصاد مقاومتی در بهمن ۹۲ توسط حضرت آقا ابلاغ شده است. که این ابلاغیه شامل ۲۴ بند است که تمام نیازهای کشور در این ابلاغیه دیده شده است و با اجرای این سیاست ها، کشور در مقابل تهاجم های دشمن مقاوم می‌شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: قانون مالیاتی باید به صورت شفاف نوشته شود و معافیت در این حوزه معنا ندارد. باید مشخص شود که افراد در طول یک سال چه کارهایی انجام می دهند و متناسب با آن مالیات بدهند. به صورت سالانه این مالیات از بلند پایه ترین مقام کشور یعنی مقام معظم رهبری دریافت شده و از حقوق ایشان کسر می شود.

مهندس میرسلیم تصریح کرد: اگر اندیشکده ای اعلام کند که آمادگی اظهار نظر کارشناسی دارد و در موضوعات تخصصی کار تحقیقاتی و پژوهشی انجام داده باشد، مجلس این آمادگی را دارد که با دعوت از این اندیشکده ها و نخبگان در کمسیون های مجلس،از ظرفیت آنها استفاده نماید.

در ابتدای این نشست دکتر مهدی مقدسی مدیر کل حقوقی مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی سیاست های کلی نظام  و دبیر علمی نشست با اشاره به اینکه پیش نشست ها به همایش ملی خواهد انجامید گفت: ما در این نشست و همایش ملی به دنبال پاسخ به این سوال ها هستیم که موارد و حوزه های مرتبط با سیاست زیربنایی چه مواردی است؟ اولویت های حوزه زیربنایی چه مواردی است؟ و برنامه عملیاتی و راهکارهای مرتبط با حوزه زیربنایی که مبتنی بر سیاست های کلی هست چه مواردی است؟

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • دوشنبه ١٤ مهر ١٣٩٩ - ١٥:٤٠
  • کد خبر :
  • ١٣٦٤

خروج