نسخه چاپي

دکتر فریدون عباسی در یازدهمین پیش نشست همایش نظام مسائل اولویت دار کشور:

دستگاه های مرتبط با انرژی، با هم تجمیع شوند / نمایندگان در شهرستان ها به عنوان مسئول تدارکات تلقی می‌شوند

یازدهمین پیش نشست همایش نظام مسائل اولویت دار کشور با همکاری مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست های کلی نظام و سازمان بسیج دانشجویی برگزار شد.


به گزارش اداره کل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز دوشنبه ششم بهمن ماه در یازدهمین پیش نشست همایش نظام مسائل اولویت دار کشور که با موضوع «نظام مسائل اولویت دار کشور مبتنی بر سیاست های کلی نظام در حوزه انرژی» با دبیری علمی دکتر مهدی مقدسی مدیر حقوقی مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست های کلی نظام، برگزار شد، دکتر فریدون عباسی؛ رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت:تصور اینکه نماینده در مجلس قانون گذار است، در مردم وجود ندارد و این دید بیشتر در مجالس اوایل انقلاب وجود داشت. اکنون نمایندگان در شهرستان ها به عنوان مسئول تدارکات تلقی می‌شوند! خواسته هایی دارند که جزء وظائف و اختیارات نمایندگی نیست.باید بپذیریم که نماینده مجلس صرفا قانون گذار و ناظر بر قانون است و نه مجری آن!

وی تاکید کرد: ظرفیت ها و امکانات در داخل کشور زیاد است و ما با تجمیع بخش های مختلف توانستیم کنسرسیوم هایی تشکیل داده و با کنارهم نشاندن این مجموعه ها یک جهش بزرگ داشته باشیم.این دیدگاه در مجلس هم به کار گرفته شده و سعی شده است که نه به صورت کامل اما در حد توان قانون بودجه اصلاح شود، که در این مسیر از تخصص و توانایی مدیران ارشد دولت ، سندیکاها و... استفاده شده است.

عباسی بیان کرد: به نظر من برای حل مشکلات نیاز است تا دستگاه های مرتبط با انرژی، از جمله وزارت نفت، وزارت نیرو و سازمان انرژی اتمی با هم تجمیع شده تا نتایج بهتری از تصمیمات حاصل شده و اختلافات از بین برود.

وی افزود: متقاضی شرکت در کمیسیون انرژی زیاد است چرا که پول در آن زیاد است بر خلاف کمیسیونهایی مانند حقوقی و قضائی که مدتها طول می کشد تا تشکیل شود و نمایندگان مجلسی که حقوق خوانده اند علاقه به حضور در سایر کمیسیونها دارند تا کمیسیون خودشان.

رئیس اسبق سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: مجلس باید ریل گذاری کرده و دولت روی ریل حرکت کند، چرا روی ریل حرکت کند؟ چون ریل مشخص است، فرعی و اعوجاج ندارد. اما متاسفانه دولت این سازگاری را با مجلس ندارد و دنبال دو قطبی کردن جامعه است.

دکتر عباسی افزود:کسی که رئیس جمهور میشود، حق ریل سازی ندارد و در حوزه ی اجرا باید کار کند و نظر بدهد و ایدئولوژی سازی نیز از وظایف و در حیطه مربوط به رهبر جامعه است.
گفتنی است این پیش نشست ها به همایش ملی بینات خواهد انجامید.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • سه شنبه ٧ بهمن ١٣٩٩ - ١٧:٤٨
  • کد خبر :
  • ١٤٣٩

خروج